1/28/2013

Kváskové dalamánky


 Som veľmi   šťastná,   že to vyšlo. 

Toto sú celozrnné chlebové dalamánky z ražnej múky, s rascou a morskou soľou. 
Zamiesené  so štvordňovým kváskom - tou časťou, ktorá sa oddeľuje a vyhadzuje.
Zvyšok kvásku  -  Kvások - bude ešte týždeň kvasiť, papkať a dozrievať.

Chutia    N E O P Í S A T E Ľ N E.

Voňajú    V Ý N I M O Č N E.

Vyzerajú...no veď sa pozrite: 



S receptom to bude horšie.  Je to taký intuitívny postup. V každej domácnosti je iný vzduch, iná teplota, preto postup nemusí platiť na sto percent. Čerpala som z viacerých stránok, ktoré uvádzam v tomto  poste. Ak sa rozhodnete vyskúšať tento recept, určite navštívte aj iné stránky a nasávajte informácie o magickom kvásku. Lebo je to celá veda. Kváskový chlieb na rozdiel od chleba kysnutého pomocou kvasníc nezvyšuje v tele množstvo kvasiniek a nepodporuje tak výskyt kožných ochorení a mykóz. Prospieva osobám trpiacim na akné, podporuje činnosť nervového systému, po jeho konzumácii nedochádza k zahlieneniu a v neposlednom rade nespôsobuje plynatosť.

Prvýkrát som sa s kváskovým chlebom stretla u Viktora na Delikatesách. Neskôr, keď som objavila u  pána Cuketku kváskovú mapu, našla som tam pani, ktorá v neďalekom meste ponúkala na odber kvások, tak som ju kontaktovala. Všetko sme mali dohodnuté, avšak nepodarilo sa nám  stretnúť. Preto som sa nakoniec rozhodla skúsiť to inou cestou a založiť si svoj vlastný kvások.  Dnes má krásavec päť dní a je to ešte nevyzreté mláďatko. Už sa neviem dočkať domácich chlebíkov a ďalších dobrôt, ktoré s jeho pomocou upečieme.  


Na výrobu kvásku som použila celozrnnú ražnú múku hladkú a vodu.

Založenie kvásku:

deň 1
Do sklenej nádoby (7 dcl zaváraninová fľaša) varechou (nie kovom) zamiešajte 100 g ražnej múky a 100 ml vody. Zakryte kuskom čistej bavlnenej handričky a voľným mikroténovým vreckom.
Nájdite jej miesto v kuchyni aby stála v izbovej teplote. Bude to miesto okupovať 10 dní.
deň 2
Kvások som prikŕmila 50 g múky a 50 ml vody.  Zmes vyzerala bez zmeny.
deň 3
Kvások bublinkuje, je hladný. Kvások som prikŕmila 50 g múky a 50 ml vody. 
deň 4 
Kvások bublinkuje, je hladný. Odobrala som polovicu, ktorá sa môže vyhodiť alebo spotrebovať k upečeniu chleba (upiekla som tieto dalamánky).  Kvások som prikŕmila 50 g múky a 50 ml vody.
deň  5-10
Kvások  budem každý deň prikrmovať 50 g múky a 50 ml vody. Na desiaty deň by mal byť dozretý a pripravený na odber alebo použitie. Ak sa nepokazí, rada sa s vami podelím. Následne poputuje do chladničky, kde bude  dlhodobo odpočívat, pričom ho každé dva týždne nezabudnem vybrať. Keď pri izbovej teplote vybuble a vyhladne, prikŕmim ho  50 g múky a 50 ml vody a vrátim späť do chladničky. Používať ho budem bez obmedzenia, verím že "navečnaveky". Už žiadne kvasnice ☺.

Ešte info pre kváskarov - pochybovačov (vytiahute z diskusie z porada.sk):
Pokaziť kvások je umenie. Kvások je totiž spoločenstvo rôznych mikroorganizmov, ktoré papajú škrob a niektoré vylučujú oxid uhličitý, niektoré alkohol, niektoré kyselinu octovú. (Alebo aj aj.) To je prostredie, ktoré týmto mikroorganizmom vyhovuje, ale je veľmi nepriateľské pre rôzne škodlivé baktérie a plesne. Cibuľu by som do kvásku nedával. (Baktérie z cibuľe sú pre kvások cudzie a nakoniec ich aj tak zahubia tie "kváskové".) Čím je kvások starší, tým je toto spoločenstvo stabilnejšie a odolnejšie proti pokazeniu. Pravdepodobne si vyhodila dobrý kvások, lebo vôňa kyslých uhoriek, dokonca vôňa odlakovača na nechty sú pri kvásku normálne. Najčastejšie ale vonia ako jablkový ocot alebo jablkové víno.











Na tejto stránke nájdete  výborné a užitočné informácie k starostlivosti o kvások  a jeho prejavom:
http://varecha.pravda.sk/recepty/razny-kvas-a-razny-chlieb-fotorecept/22024-recept.html
  Dalamánky:

Odobratý kvások som zamiešala spolu s

300 g ražnej múky
300 g chlebovej múky bielej
1 polievková lyžica soli
1 polievková lyžica rasce
450 ml vlažnej vody.

Cesto som nechala odpočívať a kysnúť. Malo vykysnúť za 4-5 hodín, ale zdalo sa mi nevykysnuté. Preto som ho nechala aj cez noc oddychovať a kyslo spolu 20 hodín. Ráno som ho premiesila rukami a vytvorila som dalamánky, ktoré som poukladala na plech s papierom na pečenie. Narezala som ich pozdĺžne, potrela výdatne vodou,  posolila a posypala rascou. Keď bola rúra dobre a na maximum vyhriata, pofŕkala som celý plech vodou (2-3 hrste vody) putovali dalamánky do nej.

Dalamánky som piekla na maxime, až kým nechytila ich kôrka farbu (cca 15 minút). Potom som ich ešte dopekala na 170°C. Celkovo sa piekli asi 35 minút.

Dobrú chuť!

Ďalšie nekonečné kváskové inšpirácie:

http://www.varimezdrave.cz/category/recepty/pecivo/
http://conovehonakopci.cz/?page_id=1430&cpage=1#comment-31372



A takéto kváskové dalamánky sa podarili Danielke :)
Andrejka, vďaka Tvojmu detailnému návodu sa mi podarili takéto kváskové dalamánky z celozrnnej ražnej múky

1/24/2013

Fánky s mrkvovo - pamarančovým čatní


Máme tu čas fašiangov a plesov, preto tradičné fánky na našom stole nesmú chýbať. Na oživenie som k nim uvarila  mrkvovo - pomarančové čatní. Jeho chuť pripomína - neviem, či ste za socíku také poznali -  chuť domáceho pomarančového džúsu, ktorý naša mamina varievala z celých pomarančov a jabĺk a  neviem ešte z čoho...chladený chutil fantasticky, mňam, mám tu chuť na jazyku.

Tento recept mám od babky môjho chlapa. Tie jej fánky nemajú konkurenciu.

1/14/2013

Jemná paštéta s mandľami


Veľmi obľúbená rodinná oslavová záležitosť. Pečienku možno variovať od kuracej, cez kačaciu po husaciu. Zdobiť -  dochutiť možno mandľami, či sušenými brusnicami.


Použila som:

• 500 g očistených kuracích pečienok (24 hodín marinovaných v mlieku)
• 1 menšia žltá cibuľa
• 2 štipky rozmarínu sušeného
• 0,5 dcl brandy
• 150 ml šľahačkovej smotany
• soľ podľa chuti
• 150 g masla ( z toho 50 g na poliatie hotovej paštéty a 20 g na opraženie mandlí)
• 12 ks mandlí


Cibuľu pokrájam na kocky a restujem na masle. Pridám sušený rozmarín. Keď zavonia, pridám pečienky a restujem, až dokým nie sú mäkké a voda z nich nie je odparená. Potom podlejem brandy a na silnejšom plameni nechám redukovať. Vlejem  smotanou a nechám minútku - dve prebublať, aby sa smotana preliezla všetkými ingredienciami. Hotové rozmixujem na jemno a dosolím, podľa chuti. Na masle opražím mandle, do zlatista. Potom ich nasekám na menšie kúsky a primiešame do hotovej paštéty. Naplním misky a zalejem roztopeným maslom, alebo ghee. Paštétky nechám odležať a vychladiť niekoľko hodín, ideálne do ďalšieho dňa. Podávam s hriankou, toastom alebo kúskom čerstvej bagety.

Dobrú chuť!





Blondies From Marysity



Včera som si požiačala tento zdravo-nezdravý ☺ koláčik od Marysity - ďakujem týmto za inšpiráciu.                      
S najmenším v manduce som ho mala raz - dva v rúre.


Konečne niečo, na čo moja dcéra nadšene povedala: "to je ináč dobré!".


Múku som dala špaldovú a cukor by som nabudúce úplne vynechala, Salco je sladké až až.  Pasovali by tam aj nasekané oriešky. Dobrôtka to bola.


Prajem všetkým úspešný týždeň!


1/12/2013

Kuracie stehno na jablkách



Niečo pre maminy s menšími deťmi. Rýchla príprava, robí sa samo. A chuťovo veľmi  príjemný výsledok.

Potrebujem:

* kuracie stehná
* na 1 stehno aspoň dve urastené jablká

* rascu
* soľ
* trochu vody na podliatie

+ misu z jenského skla s vrchnákom na pečenie v rúre

Stehná umyjem, osuším, osolím, posypem rascou.
Jablká umyjem, pokrájam na štvrťky, odstránim jaderník, poukladám na dno jenskej misy. Na jablká uložím stehná a podlejem vodou. V rúre pečiem prikryté  na teplote 180°C po dobu  90 až  120 minút.

Koža by mala byť krehká, chrumkavá - tú zjete vy. Mäsko zostane  šťavnaté a v kombinácii s pyré jablkami lahodné a jemné, deťom táto kombinácia zaručene chutí.



Dobrú chuť!


1/03/2013

Cheesecake


Bol. Skvelý, úžasný, jemný, zamatový. Medzi mnou a mojou dcérou je viacero styčných bodov. Toto je jeden z nich...
Na korpus:
180 g drvených piškót al. Bebe sušienky
120 g rozpusteného masla
2 lyžice krupicového cukru
2 lyžičky škorice

Na syrovú plnku:
750 g mascarpone (alebo podľa originálu 450 g syru typu Lučina,al. Philadelphia + 225 g mascarpone)
3 väčšie vajíčka
3 žĺtka
200 g krupicového cukru
2 sáčky vanilkového (nie vanilínového) cukru
1 lyžica citrónovej šťavy
strúhaná kôra z 1 umytého citrónu
1 lyžička vanilkového extraktu
120 ml smotany na šľahanie

Postup:

V mixéri drvené sušienky, roztopené maslo, cukor a škoricu vymiešam do hmoty, ktorú  natlačím do tortovej formy, vyloženej na dne papierom na pečenie. Obložím (natlačím päsťami)  dno a boky do výšky 1,5-2 cm. Vložím do rúry predhriatej na 190°C, pečiem  10 minút. Za ten čas si pripravím plnku.

Najskôr vymiešam mascarpone s cukrami, mixujem aspoň 5 minút, do hladka. Potom po jednom zašľahávam vajíčka. Neskôr dochutím citrónom,citrónovou kôrou a a vanilkovým extraktom a na záver postupne primiešam smotanu.

Lahodnú plnku nalejem do horúceho zapečeného korpusu a v rúre vyhriatej na 160°C dopekám ďalších 50 -60 minút. Nechám vychladiť spolu s rúrou a po úplnom vychladnutí CHC putuje najmenej na 4 hodiny do chladničky. 

Podávala som ho s hruškami varenými v karamelovom sirupe so strúhaným zázvorom.

Proste milujem cheesecake a jeho chuť a jeho konzistenciu a jeho všetko! Chrumkavá škoricová kôrka, ktorá chutí po orechoch, ktoré tam nie sú. Delikátna citronovo-vanilková chuť syrovej náplne sa rozplýva v ústach. K studenému tie horúce hrušky..

Tento je neopísateľne výborný. Mala som domáce vajíčka od starkej, preto je taký žltučký. 
Vyskúšajte!

1/02/2013

Zemiakový chlieb s prímesou špaldovej múky a semienkami

Zemiakový chlieb sa u nás pečie často. Recept som získala v rodine môjho partnera, je tradičný a mnohými rokmi  overený. Čerstvo upečený domáci chlebík nesmie u nás doma chýbať pri štedrovečernom stole, ani pri silvestrovskej kapustnici.  Počas Vianoc, ktoré sú sotva za dvermi, som overený recept čiastočne pozmenila.  Tentokrát som nepoužila čisto bielu chlebovú múku, ale som ju (v nervóznom očakávaní, či sa podarí)  zmiešala so špaldovou celozrnnou. Pridala som semienka slnečnice, tekvice a ľanové semienka. Rasca a hrubozrnná soľ sú overená klasika.  Z cesta pečiem dva dlhé chlebíky (na dĺžku plechu) a alebo len jeden chlieb a zo zvyšku vyjde asi desať kusov menších bagetiek alebo  bosniakov. 



Čo budete potrebovať:

1 kg chlebovej múky T650 (z toho 200 g  špaldovej múky)
43 g čerstvé kvasnice (1 kocka)
3 zemiakov uvarených v šupke
500 ml vlažnej vody
1  polievková lyžica soli
1 PL rasce
1 PL ľanového semena
1PL lúpaných slnečnicových semienok
2 - 3  PL lúpaných tekvicových semienok
hrubozrnná morská soľ na posypanie
slanina pokrájaná na malé kocky

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Postup:

Zemiaky v šupke vopred uvarím, ošúpem a postrúham na strúhadle na jemno - napr. na strúhadle na syr. Dám ich do misky a pomrvím do nich kvasnice, zalejem vodou, premiešam.  Prikryjem čistou utierkou a čakám, kým kvások vybehne - môže to trvať 10 až 20 minút.

Snažím sa o stabilné teplo v kuchyni, bez prievanu, až dokiaľ všetko cesto nie je v rúre. Ak plánujem pečenie chleba, múku mám už od predchádzajúceho večera postavenú na kuchynskej linke. 

Múku preosejem do veľkej misy (3  PL múky odložím nabok na podsýpanie cesta), pridáme soľ a semienka (časť tekvicových odkladám na posypanie chleba), dobre premiešam. Kvások vylejem do múky a vypracujem kompaktné cesto. Keď začne robiť bubliny, trošku ho podsypem aj posypem povrchu a zakryté utierkou nechám na teplom mieste (ideálne v kúte šporáka, ak sa varí alebo pečie) aspoň hodinu kysnúť.
Keď cesto zdvojnásobí svoj objem preložím ho na dosku podsypanú múkou. Rozdelím ho na dve časti.  

Jednu hneď premiesim a nechám ešte pod utierkou podkysnúť.

Druhú časť rukami vyvaľkám na placku hrubu cca 1 cm, a rozkrojím na viacej drobných častí, cca 10x10 cm. Ak máme, plním ich kúskami klobásky a tvarujem podlhovasté  bagetky alebo okrúhle bosniaky.  Uložím na plech, potriem čistou vlažnou vodou, pozdĺžne alebo v strede nakrojím - 2-3x. Posypem nakrájanou slaninou, soľou a rascou. Rúru dobre vyhrejem, na maximum, aspoň 230 °C. Keď vykysnú (10-150min.), idú do rúry. Plech predtým výdatne  pofŕkam  alebo  roztrekovačom postriekam vodou - vzniknutá para pomáha vytvoreniu správnej kôrky. To platí aj pre chlebík. Prvých 10 minút pečiem na maxime, potom znižujem na 180°C a dopekám ďalších 20-25 minút. Po upečení bagetiek/bosniakov znovu rúru vyhrievam na maximum - pôjdu do nej chlebíky. V čase, keď dám bagetky/bosniaky do rúry, zo zvyšného cesta  tvarujem  podlhovastý   chlebík. Ešte pred uložením na plech vystlaný papierom chleba - cesto ešte pár krát krútim do špirály. Niekedy nerobím bosniaky ale rovno pečiem z cesta dva chleby. Na jeden veľký plech sa mi vojdú dva dlhé chleby. Prikryjem ich suchou čistou utierkou a nechám v teple kysnúť. Pred tým ako pôjdu do rúry chlebiky potriem čistou vlažnou vodou, priečne ich viackrát  nakrojím, 1x aj v tvare kríža. Keď tvarujem okrúhle chleby, kríž príde do stredu bochníka. Posypem  soľou a rascou, či tekvicovými semienkami. Prvých 15 minút pečiem na maxime, potom znižujem na 180°C a dopekám ďalších 35-40 minút.Celkovo sa chlebík pečie jednu hodinu. Po upečení chleba preložím na mriežku a  necháme odpočívať pod suchou utierkou. Pred prvým nakrojením nezabudnem chlebík prežehnať.

Nech vám chutí!



Novoročne 2013


Máme tu 

N o v ý   r o k 

2 0 1 3!

 Tak nech je preplnený
 pohodou,
 súcitom
 a pohostinnosťou
a vrúcnosťou
v našich 
rodinách,
 zdravím a šťastím 
našich blízkych, 
splnenými 
aj
 snívanými 
snami, 
výborným jedlom,
  skvelou hudbou
a dobrými knihami, 
prácou,
 ktorá dáva 
zmysel, 
každodenným úsmevom 
pozerajme 
na svet
 otvorenými očami, 
cez 
srdce,
 vnímajme,
 aký 
je
 nádherny!













 *  PF 2013 *